ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ: ଆହ୍ଲାବାଦର ଗଙ୍ଗା କୂଳରେ ପୋତି ହୋଇଥିବା ମୃତଦେହରୁ ଚୁନ୍ରିଙ୍କୁ ହଟାଇବା ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

(UTAR PRADESH INDIA ) ମେ 25 ରେ ବିଭିନ୍ନ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲ ଏବଂ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ପ୍ରସାରିତ ସମ୍ବାଦ ଏବଂ ଭିଡିଓ କ୍ଲିପ୍ ଗୁଡିକରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଆହ୍ଲାବାଦର ଗଙ୍ଗା କୂଳରେ ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିବା ଶବ ଉପରେ ରଖାଯାଇଥିବା କିଛି ଚୁନ୍ରି / ପୋଷାକ କିଛି ଲୋକ ଅପସାରଣ କରୁଛନ୍ତି, ତେଣୁ ଉଚ୍ଚତାରୁ ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ ନେବାବେଳେ ଏହା ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇନପାରେ | କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଦ୍ wave ିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟରେ ଶବଦାହ ଖର୍ଚ୍ଚ ବ as ୁଥିବାରୁ ପାରିବାରିକ ଶବକୁ ଗଙ୍ଗା କୂଳରେ ସମାଧି ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଆହ୍ଲାବାଦର ଗଙ୍ଗା କୂଳରେ ବାଲିରେ ପୋତି ହୋଇଥିବା ମୃତଦେହରୁ ଚୁନ୍ରି ଏବଂ କାଠ କା oving ଼ିବା ଘଟଣାରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ 25 ମଇରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ (ପ୍ରଶାସନ) ଏବଂ ଅତିରିକ୍ତ ପୋଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକ (ଗଙ୍ଗାପର) ଙ୍କ ସଦସ୍ୟତାରେ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବେ ଏବଂ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିବେ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ’25/05/2021 ରେ ବିଭିନ୍ନ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲ ଏବଂ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରସାରିତ ଏକ ଭିଡିଓ କ୍ଲିପ୍ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ସେଠାରେ ପୋତି ହୋଇଥିବା ଶବ ଉପରେ ଥିବା ସିଟ୍ / ପୋଷାକକୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗପୁର ଘାଟରେ (ଆହ୍ଲାବାଦର) କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ହୋଇସାରିଛି | ଏହି ମାମଲାଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର ଏବଂ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ପ୍ରକୃତିର, ଯାହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ଧାରାବାହିକର ସମସ୍ତ ଦିଗକୁ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ‘

ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଆଦେଶରେ ଏହା ଆହୁରି କୁହାଯାଇଥିଲା, ‘ଏହି ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ କମିଟି ମଧ୍ୟ ଉକ୍ତ ମାମଲାକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏପରି ଅତ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ମାମଲାରେ ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କ’ଣ? ଏଥିସହ ଦୋଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଏହି କମିଟି ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏହାର ମିଳିତ ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିବ।

ଏହି ଆଦେଶକୁ ଆହ୍ଲାବାଦ ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର ଭାନୁ ଚନ୍ଦ୍ର ଗୋସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ତ୍ରିପାଠୀ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି।
ଏହାପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ପ୍ରଶାସନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଚୁନ୍ରିଙ୍କୁ ମୃତଦେହରୁ ବାହାର କରାଯାଇଛି। ତେବେ ସେପରି କ order ଣସି ଆଦେଶ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ଗୋସ୍ୱାମୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ଘାଟକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।
ଏହା ଜଣା ଯେ ଅତୀତରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ବିହାରରେ ଖବର ଆସିଥିଲା, ଯାହା ଦର୍ଶାଇଥିଲା ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଦ୍ wave ିତୀୟ ତରଙ୍ଗରେ ଶବଦାହ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେତୁ ଗଙ୍ଗା କୂଳରେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରାଯାଉଛି।

ଏହିପରି ଚିତ୍ର ଏବଂ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ମୋଦୀ ଏବଂ ଯୋଗ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ସରକାର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ଥିଲେ।

ଏହି ସମୟରେ, ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଖବରକାଗଜରେ 25 ମଇରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆହ୍ଲାବାଦର ଫାଫାମାଉ ଏବଂ ଶ୍ରୀଙ୍ଗଭରପୁର ଘାଟରେ ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିବା ଶବ ଉପରେ ଥିବା ଲାଲ-ହଳଦିଆ ଚୁନାରିକୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଖବରକାଗଜ ଦାବି କରିଛି ଯେ ପ୍ରଶାସନର କିଛି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଗସ୍ତ ପରେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।

ଗଣମାଧ୍ୟମ କବର ଦିଆଯାଇଥିବା ଶବଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ | ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଏହା ବିତର୍କର ବିଷୟ ହେବ ନାହିଁ |

କଂଗ୍ରେସ ସମେତ ସମସ୍ତ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତାମାନେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିଲେ। କଂଗ୍ରେସର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଏହାର ଏକ ଭିଡିଓ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜିତିବା ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇନାହାଁନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୁନ୍ରିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କବରରୁ ଛଡ଼ାଯାଉଛି।

ସେ କହିଥିଲେ, ‘ଜୀବନଶ way ଳୀରେ କ treatment ଣସି ଚିକିତ୍ସା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ। କେତେଜଣ ସମ୍ମାନର ଶେଷ ରୀତି ପାଇଲେ ନାହିଁ | ସରକାରୀ ଆକଳନ ସ୍ଥାନ ପାଇଲା ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ରାମନାମୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କବରରୁ ଛଡ଼ାଯାଉଛି। ‘

ଗାନ୍ଧୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ‘ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିବା ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ପାପ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ | ଏହା କେଉଁ ପରିଷ୍କାର ଅଭିଯାନ? ଏହା ହେଉଛି ମୃତ, ଧର୍ମ, ମାନବିକତାର ଅସମ୍ମାନ। ‘

ଏହା ଜଣା ପଡିପାରେ ଯେ ଆହ୍ଲାବାଦର ଏହି ଦୁଇଟି ବଡ ଘାଟର ଅନେକ ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶୀ ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଇପାରେ ଯେ ଯେତେ ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୃତଦେହ ପୋତି ହୋଇଥିବାର ଦେଖାଯାଏ | ପରିଚୟ ପାଇଁ ପରିବାର ଲାଲ-ହଳଦିଆ ଚୁନାରି ଏବଂ ଏହାର ଚାରିପାଖରେ କାଠ ରଖିଛନ୍ତି |

ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କୁ ବହୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ କାହିଁକି ଏପରି କରିବାକୁ ପଡିବ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଉତ୍ତର ମାଗିଛନ୍ତି। ଏହି ଫଟୋ ଆଧାରରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ ସରକାର କରୋନା ମୃତ୍ୟୁର ସଠିକ୍ ଆକଳନ ଦେଉନଥିବାବେଳେ ଶବଦାହରେ ଶବ ଭରପୂର ରହିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *